Keď stavajú „vyvolení“ v Petržalke

Autor: Vladimír Dolinay | 21.12.2013 o 0:07 | (upravené 21.12.2013 o 11:28) Karma článku: 15,62 | Prečítané:  30019x

S aroganciou moci sa v poslednom čase v Bratislave ako by vrece roztrhlo. Niektorí developeri si vďaka správnym kontaktom môžu dovoliť čo len chcú. Na Kolibu si stačí prísť s motorovou pílou, SBS a falošnými dokladmi o výrube, následne si môžete si spíliť hoc aj celý les. Aktuálne v Petržalke svoju silu skúša známy developer, ktorý veselo stavia už tretí mesiac napriek nevôli dotknutých obyvateľov.

Existujúci panelák na Jasovskej ulici s nespokojnými vlastníkmi bytov so stavbou, ktorá vyrastá pod ich oknami.Existujúci panelák na Jasovskej ulici s nespokojnými vlastníkmi bytov so stavbou, ktorá vyrastá pod ich oknami.Vladimír Dolinay

Ide o projekt Domino, ktorý na takej Malte by spokojne nechali vystavať, no potom by prišli bagristi a zrovnali by ho so zemou, pretože stavebník a developer sa nemôže správať svojvoľne.
Vráťme sa úplne na začiatok. Brat pána starostu Petržalky Ing. Vladimíra Bajana Ing. Marián Bajan (firma Bajoprojekt, s. r. o.) vypracoval projekt Domino, ktorý je tŕňom v oku obyvateľov na Jasovskej ulici. Dotknutých je cca. 250 vlastníkov bytov, ktorých sa  na zámer nikto nepýtal (Zákon č. 50/1976 Z. z. § 34 ods. 2).

Autormi projektu Domino sú Ing. Ján Franz, konateľ spoločnosti F arch, s. r. o. a zároveň investor uvedený na územnom konaní. Ing. Miroslava Franzová, jeho manželka je Poverená vedením oddelenia územného konania a stavebného poriadku v Petržalke.

Zatiaľ sa v tichosti na najväčšom slovenskom sídlisku odohráva ďalší príbeh, v ktorom bežní občania ťahajú za kratší koniec. Ide o príbeh rodinkárstva a konfliktu záujmov, do ktorého sú zapletené špičky petržalskej radnice.

Prvým závažným nedostatkom je, že súčasní obyvatelia na Jasovskej ulici vôbec neboli prizvaní k diskusii o stavebnom konaní ako dotknutí obyvatelia územia.
Protest obyvateľov Jasovskej pred stavbou Protest obyvateľov Jasovskej pred stavbou II.
Druhým problémom je, že stavebné parcely na ktorých Domino stojí boli dlhodobo súčasťou pozemkov na ktorých platila stavebná uzávera kvôli plánovanej električke a pôvodne potenciálne ceste popri električke. Niekto so správnymi kontaktmi nemal problém ich kúpiť a vybaviť si vyňatie zo stavebnej uzávery.

Ďalšia zaujímavosť objektu Domino, na pozemkoch kde stojí pôvodne mali stáť podľa územného plánu polyfunkčné objekty s výškou 2-3 poschodia. Stavebník s platným stavebným rozhodnutím miestneho petržalského stavebného úradu stavia poschodí až 7. Len pre zaujímavosť opäť pripomínam, že pani Franzová je šéfkou miestneho stavebného úradu a zároveň aj autorkou projektu.
Azda najzávažnejší problém celého projektu Domino je, že mala byť dodržaná svetlotechnická norma 18 metrov od existujúcej bytovky na Jasovskej ulici. Stavebník túto normu nedodržal a stavia len 16,25 metra od bytovky.
Prvé štyri až päť podlaží nebude mať žiaden výhľad a reálne nebude mať dostatočný prísun denného svetla, pretože v tesnej blízkosti budú mať veľkú panelovú stenu. Toto potvrdila aj Slovenská stavebná inšpekcia.
domino_jasovska-5-1.jpg domino_jasovska-6-1.jpg
Ako sa s rozhodnutím Slovenskej stavebnej inšpekcie vysporiadal pán starosta, ktorý by mal okamžite zastaviť stavbu, aktuálne stavebník vlastne stavia inú stavbu než na ktorú má platné stavebné povolenie, keďže ju svojvoľne posunul bližšie k obyvateľom Jasovskej o 1,75 metra. Namiesto okamžitého zastavenia stavby, pán starosta Bajan občanom Jasovskej mailom odpísal: „V otázke odstránenia nedostatkov zistených štátnym stavebným dohľadom koná tunajší stavebný úrad, ktorý koncom minulého týždňa začal konanie podľa § 88 v spojení s § 88a stavebného zákona a súčasne vyzval stavebníkov podľa § 102 ods. 5 písm. a) na okamžité zastavenie prác tej časti stavby, ktorá je v rozpore so stavebným povolením.“ Podľa tohto paragrafu môže byť výsledkom tohto rozhodnutia aj dodatočné zlegalizovanie stavby.
Moc je silná pokušiteľka, žiaľ obyvatelia Jasovskej aroganciu moci developera, nečinnosti úradov, resp. nezodpovedného konania úradov aktuálne pociťujú v týchto dňoch na vlastnej koži. Stavebník za vyše dvoch mesiacov je už takmer na druhom poschodí. Na stavenisku sa stavia takmer nonstop, dokonca aj cez víkendy.
Stavia sa od rána do noci. Vo večerných hodinách aj pri zapnutých reflektoroch. Stavia sa od rána do noci. Vo večerných hodinách aj pri zapnutých reflektoroch II.
Toto dokážete, ak máte správnych ľudí na správnych miestach. Čo na tom, že obyvatelia jednej bytovky nebudú mať dobrú svetelnosť? Čo na tom, že sa im už teraz reálne znížila cena ich nehnuteľnosti?

Fakty naznačujú, že developer má krytie petržalskej mestskej časti v osobe starostu Bajana a v osobe pani Franzovej.
Obyvatelia Jasovskej ulice bojujú s petržalským úradom a zároveň bojujú s časom. Keďže stavebník napriek výzvam stavebné práce neukončil, nezostáva im nič iné ako vyvinúť čo najväčší tlak na starostu, aby bol nemohol cúvnuť a naťahovať čas a v rámci svojich kompetencií stavebné práce rázne ukončil.
V ďalšom kroku je možné obrátiť sa na súd či prokuratúru. Obávam sa však, že rozhodnutie, aj keď pozitívne, môže prísť v čase, keď stavba bude už asi stáť.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?